Aktualności

Według GIODO stały adres IP stanowi dane osobowe

News

Według GIODO stały adres IP stanowi dane osobowe

Radni prawicy w Rudniku nad Sanem są obrażani na forum internetowym. Prokuratura nie chce się zajmować tą sprawą, więc jeden z nich postanowił wymierzyć sprawiedliwość samemu, na swojej stronie podał adresy IP, z których wysyłane były posty. Ostrzega też, że ogłosi nazwiska autorów wpisów.

Na pytanie, czy publikowanie pełnych danych IP jest zgodne z prawem, GIODO odpowiada, że „w pewnych sytuacjach IP komputera może stanowić dane osobowe”. Zgodnie z ustawą o ochronie danych „za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej”. Według GIODO adres IP komputera można traktować jak dane osobowe, gdy np. adres IP jest przypisany do konkretnego urządzenia, którym posługuje się użytkownik. Jeśli tak jest, to aby upublicznić takie adresy, trzeba mieć do tego podstawę prawną. Inspektorat zaznacza jednak, że jeśli nr IP należy do komputera w kawiarence internetowej, to jego ujawnienie nie jest łamaniem prawa.

Więcej:
http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,11233130,Grozi__ze_ich_wyda__Za_obrazliwe_komentarze_na_forum.html#ixzz1nTmeM5Fs

http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/1,34962,11233131,Co_na_to_GIODO_.html#ixzz1nTmUYt2M

Źródło: Gazeta.pl