Aktualności

Nowa metoda wyłudzania pieniędzy

News

Nowa metoda wyłudzania pieniędzy

Policjanci z Komendy Głównej Policji ostrzegają: oszuści wymyślili nową metodę wyłudzania pieniędzy. Zaczyna się niewinnie, od puszczenia pojedynczego sygnału na telefon komórkowy.

Osoba oddzwaniająca na wskazany numer nie wie, że wykonuje połączenie Premium, którego stawka wg taryfikatora jest bardzo wysoka. W ten sposób oszuści jednorazowo mogą wyłudzić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych.

W ostatnim czasie policjanci z Wydziału Wsparcia Zwalczania Cyberprzestępczości Biura Kryminalnego KGP rozpoznali nową metodę wyłudzania pieniędzy. Zajmując się rozpracowaniem nowych rodzajów zagrożeń rozprzestrzeniających się m.in. wśród klientów korzystających z usług operatorów sieci telekomunikacyjnych, wpadli na pewien trop. Jak ustalili policjanci, do użytkowników telefonów, wysyłane jest krótkie połączenie, tzw. sygnał, tak aby potencjalny odbiorca nie zdążył odebrać telefonu, a miał jedynie wyświetlony numer dzwoniący, na który oddzwoni. Taki numer składa się zwykle z sześciu cyfr.

Według ustaleń funkcjonariuszy, oszustwo to polega na automatycznym obciążeniu konta użytkownika, który oddzwoni na taki numer, zgodnie z taryfikatorem, jak za usługę Premium. Bardzo często takie działanie dotyczy osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą, bowiem nieodebrane połączenie może oznaczać dla nich utratę intratnego zamówienia i tym samym stratę zarobku. Takie działanie ma miejsce najczęściej po godzinach pracy firmy, by właściciel bądź jeden z jej pracowników, po przyjściu następnego dnia do pracy, zobaczył nieodebrane połączenia telefoniczne i próbował jak najszybciej oddzwonić.