Aktualności

Dane piratów internetowych też trzeba chronić

News

Dane piratów internetowych też trzeba chronić

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce walczyć z naruszaniem prawa autorskiego w internecie. Chodzi o eliminowanie przypadków rozpowszechniania w sieci pirackich kopii filmów, plików mp3 oraz cyfrowych książek.

pirat_h120px

fot. Adchariyaphoto, źródło: ShutterStock

W tym celu resort opracował projekt porozumienia w sprawie ochrony praw własności intelektualnej w środowisku cyfrowym. Przystępować mają do niego organizacje zbiorowego zarządzania i dostawcy internetu. Zgodnie z projektem wspomniane firmy oraz organizacje będą przekazywać sobie informacje o ujawnionych przypadkach naruszeń prawa autorskiego. Mogą to być dane osobowe nieuczciwych użytkowników sieci. O szczególną ostrożność w tym zakresie już teraz apeluje generalny inspektor danych osobowych dr Wojciech Wiewiórowski. Zgodnie z jego opinią treść porozumienia absolutnie nie może naruszać przepisów ustawy o ochronie danych osobowych.

– Przedsiębiorcy, którzy w przyszłości zgromadzą dane internautów, będą musieli spełnić wszystkie obowiązki, jakie nakłada na nich ta ustawa – mówi dr Wojciech Wiewiórowski. Dodaje, że chodzi tutaj przede wszystkim o rejestrację w GIODO zbioru zdobytych informacji.

Firmy i organizacje, które będą gromadzić dane osobowe internautów, powinny także przestrzegać zasady adekwatności.

– Oznacza to, że zgromadzone informacje mogą być wykorzystywane tylko w tym celu, który został wyznaczony w porozumieniu – wyjaśnia dr Wojciech Wiewiórowski. To zdanie podziela także Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji w opinii przesłanej do projektu porozumienia.

Źródło: gazetaprawna.pl

gazeta_prawna_150px