Kontrowersje wokół ACTA. Wolność Internetu zagrożona?
Kontrowersje wokół ACTA. Wolność Internetu zagrożona?
Rząd zgodził się na podpisanie kontrowersyjnego ACTA już w listopadzie. Polscy internauci mogą mieć niebawem podobny problem, co ich amerykańscy koledzy protestujący przeciwko regulacjom SOPA i PIPA. Nasz rząd zamierza 26 stycznia podpisać kontrowersyjne międzynarodowe porozumienie ACTA, dotyczące m.in. walki z piractwem i podróbkami. Organizacje pozarządowe biją na alarm, że ograniczy ono wolność w Internecie i pozwoli na inwigilację internautów. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni prosi premiera o ponowną dyskusję w tej sprawie.
Źródło: youtube.com
Spotkanie ws. ACTA (czyli Anti-Counterfeiting Trade Agreement), która zdaniem wielu europejskich środowisk prawniczych i pozarządowych może prowadzić do ograniczenia wolności słowa w Internecie, odbędzie się prawdopodobnie w najbliższy wtorek po posiedzeniu rady ministrów. Ma w nim uczestniczyć premier, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz minister spraw zagranicznych.
W piątek minister Boni zwrócił się do premiera z prośbą o dyskusję na temat porozumienia, ponieważ jego zdaniem są pewne wątpliwości w tej sprawie. Zgłosiła je m.in. grupa Dialog, czyli forum wymiany opinii rządu z organizacjami społecznymi. – Środowiska internetowe w Polsce mówią o tym, że są niemile zdziwione tym, że działo się to trochę poza konsultacjami i informacją – twierdzi minister.
Internauci protestują m.in. na Facebooku. Internet wrze. Będzie strajk polskiej Wikipedii?
W sieci również wrze. Internauci obawiający się cenzury sieci i blokowania niewygodnych stron, organizują się na blogach i w serwisach społecznościowych. Na Facebooku strony pod hasłem „Nie dla ACTA” zrzeszają już ponad 270 tysięcy członków, a zaproszenia dotarły do ponad miliona.
Źródło: facebook.com
Dużą popularnością cieszy się także wzór listu, który można wysłać ws. ACTA do posłów ze swojego okręgu. Internauci zapowiadają zorganizowanie protestu w wielu miastach Polski. Polska Wikipedia zastanawia się nad wyłączeniem witryny na wzór swojego amerykańskiego odpowiednika, który tak w środę protestował przeciw SOPA i PIPA.
Kontrowersje wokół ACTA. Cenzura internetu?
Zdaniem środowisk społecznych jest o czym dyskutować. Kontrowersje wokół ACTA narastają od lat. Prace nad dokumentem na szczeblu europejskim rozpoczęto już w 2007 roku, ale negocjacje trzymano w tajemnicy. Dopiero przy okazji przecieków Wikileaks opinia publiczna dowiedziała się, czym może być porozumienie, które oprócz krajów UE mają podpisać także m.in. USA, Australia, Japonia i Szwajcaria.
Niektórzy europejscy prawnicy i specjaliści zaczęli bić na alarm – ich zdaniem przyjęcie ACTA może prowadzić do blokowania legalnych i wartościowych treści dostępnych w Internecie, a tym samym ograniczenia wolności słowa. Bardziej radykalne środowiska zaczęły mówić wprost o planowanej cenzurze Internetu.
Kolejne strony blokowane. Hakerzy Anonymous ogłosili „Polską Rewolucję”. Bitwa o ACTA?
Hakerzy z grupy „Anonymus” ogłosili na Twitterze „polską rewolucję”. Kolejne strony administracji publicznej i partii politycznych przestają na pewien czas działać. W ten sposób „Anonimowi” protestują przeciwko rządowym planom podpisania międzynarodowego porozumienia ACTA (dotyczącego m.in. walki z piractwem). Strony przestają działać w wyniku ataków DDoS. Na swoich forach hakerzy zwołują się i w określonym momencie blokują wskazane strony. Część z tych stron potem jednak „wstaje”, aż do czasu następnego zmasowanego ataku.
„Prosimy Was o zaprzestanie atakowania stron internetowych!”
W związku z sytuacją, na jednym z profili akcji „Nie dla ACTA w Polsce” na Facebooku, pojawił się apel: „Prosimy Was o zaprzestanie atakowania stron internetowych! Jeżeli chcemy coś zdziałać to powinniśmy zrobić to w sposób akceptowalny społecznie, aby nie traktowano nas jak anarchistów, którym zależy jedynie na chaosie. Nie dla ACTA w Polsce nie popiera atakowania stron internetowych. Tego typu metodami nic się nie zdziała. Jeżeli chcecie w jakiś sposób przyczynić się do walki z ACTA to informujcie swoich znajomych o akcji. W tym momencie szykowany jest plan zwrócenia na siebie uwagi mediów mainstreamowych metodami nie wywołujących tyle agresji. Już wkrótce więcej informacji”.
Więcej:
http://www.tvn24.pl/-1,1732146,0,1,polska-podpisze-kontrowersyjne-acta-wolnosc-sieci-zagrozona,wiadomosc.html
http://www.tvn24.pl/-1,1732237,0,1,kolejne-strony-blokowane-to-ataki-anonymous,wiadomosc.html
http://www.tvn24.pl/12690,1732250,0,1,w-sprawie-acta-nic-nie-jest-przesadzone,wiadomosc.html
http://wolnemedia.net/prawo/acta-co-trzeba-wiedziec-o-antypirackim-pakcie
http://www.facebook.com/events/301294013254264
http://www.facebook.com/NIEdlaACTA
http://www.facebook.com/nieACTA
Źródło: tvn24.pl